Godło Polski
BIP

Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu 2015

banner 80x100 dbi201510 lutego 2015 r. obchodziliśmy już po raz 11 Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów „Razem tworzymy lepszy Internet” (“Let’s create a better Internet together”) zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta (http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu).

W ramach obchodów DBI nasza szkoła przyłączyła się do kampanii edukacyjnej „Dodaj znajomego” – nie hejtuj! Kampania jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Jej przekaz adresowany jest zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów” – tłumaczy cel kampanii „Dodaj znajomego” Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.
Hejtowanie, czyli obraźliwe, wulgarne lub agresywne treści pojawiające się w internecie bez ściśle określonego powodu, jest jednym z przejawów cyberprzemocy.  Na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych realizowaliśmy więc zajęcia, których celem było nakłonienie młodzieży naszego gimnazjum do przeciwstawiania się hejtowi i pokazanie jego negatywnych skutków. Uczniowie wypowiadali się na temat pojęcia „hejtowanie” oraz „mowa nienawiści” - widać, że mają świadomość istnienia problemu obrażania w sieci. Zajęcia zaprezentowały sposoby reagowania – ofiary oraz świadka oraz kształtowały i promowały postawy empatyczne.
Wspólnie obejrzeliśmy film - historię Asi i Adama, przeanalizowaliśmy kilka przypadków hejtowania, pochodzących z prawdziwych zgłoszeń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.  Wśród przyczyn hejtowania nasi uczniowie podali m.in. zazdrość, chęć zwrócenia na siebie uwagi, zaimponowania znajomym, niskie poczucie własnej wartości – potrzeba umniejszenia innych, aby samemu poczuć się lepiej, brak umiejętności wyrażenia swojej opinii w konstruktywny sposób, nudę. Na zakończenie zajęć poznaliśmy "zasady antyhejtowe", które można przeczytać TUTAJ.
Wiele emocji wzbudził także drugi oglądany przez młodzież naszego gimnazjum film - "W Sieci", który w konwencji programu talk-show pokazał m.in. dwa przypadki niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą mieć do czynienia młodzi ludzie w Internecie – cyberprzemoc oraz uwodzenie. Z okazji DBI na szkolnym korytarzu pojawiła się także gazetka, podsumowująca treści realizowane na zajęciach.
A oto - dla przypomnienia - Zasady Bezpiecznego Internetu na plakacie dystrybuowanym w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2015.

Bogusława Kmita, Monika Kowalska

DBI 2015 1 DBI 2015 2 DBI 2015 3 DBI 2015 4
DBI 2015 5 DBI 2015 6  DBI 2015 6  zamiast hejtowac

 

 

 

Plan Lekcji
Plan Lekcji
Plan Lekcji
Jadłospis
Poczta